ПАМ ЯТКА ПСИХОЛОГІЧНОЇ САМОДОПОМОГИ ДЛЯ ВИМУШЕНІХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

Вимушені переселенці – так ми називаємо наших гостей, що були змушені лишити свої домівки і все, до чого звикли у зв’язку із воєнними діями у Вашому рідному краю.

Навіть якщо ви не сиділи у підвалі, коли Ваше місто обстрілювали, не чули звуків війни, сам по собі переїзд у нове незнайоме місце із невідомою кінцевою датою повернення додому є стресом. Різні люди переживають стрес по-різному, але навіть найсильніші можуть виявити у себе симптоми пов’язані зі стресом.

Симптоми стресу:

· Розлади сну: важко засинаєш, постійно прокидаєшся, вранці встаєш, не почуваючи, що відпочив, погані сни, що часто відображають події останнього часу, нічні жахи;

· Розлади харчування: не хочеться їсти, чи навпаки на вдається насититися, їжа, здається, не має смаку;

· Розлади уваги: важко концентруватися, постійно переключаєшся з одного на інше, важко завершити справу, що почав, важко всидіти на одному місці, навіть якщо вимагає ситуація;

· Розлади пам’яті: спогади, що переслідують, «картинки перед очима» подій, які Ви пережили, вибіркове забування імен, слів, дат.

· Емоційні труднощі: нічого не відчуваєш, чи навпаки настрій постійно і сильно змінюється, сльози на очах, пригніченість чи навпаки дратівливість, страхи, жах, агресивність, тривога чи сум.

Якщо у Вас є один чи декілька із перерахованих вище симптомів, важливо розуміти, що це – наслідки пережитих подій, що травмують душу. ЦЕ НЕ ВАШ НЕДОЛІК, ВИ НЕ ВИННІ в тому, що з вами відбувається і ЦЕ НЕ СОРОМНО – ЦЕ НОРМАЛЬНА РЕАКЦІЯ людини на екстремальні події, що загрожують життю.

Як допомогти собі або члену Вашої родини, якщо він має такі симптоми?

1. Звернутися до психолога психологічної служби у Вашому таборі

2. Знайти людину, що Вас слухатиме та говорити про те, що з Вами відбувається, можливо навіть неодноразово одне і те саме. Тут як у мультику – чим більше ділишся горем – тим менше його стає.

3. Включитися в активну діяльність у таборі. Чим більше ви будете зайняті повсякденними справами – тим менше місця лишиться на тривоги та тяжкі переживання. Окрім того, Ви матимете куди подіти свою енергію та станете більш адаптованими до нових умов життя.

4. Малювати! Все що завгодно, як травматичні події, так і те що надихає, дає сили.

5. Скласти список ресурсів – того, що Вас підтримує, що допомагає, дає сили. Це можуть бути приємні заняття, рідні люди, колишні досягнення на роботі, приємні спогади, пам'ять про батьків, віра у Бога – все, що доступно у таборі

6. Періодично звертати увагу на своє тіло: як ноги, спина, чи напружені м’язи, чи зручно Вам сидіти, чи тепло Вам. А після цього, зверніть увагу, як стоїте на землі, відчуйте максимальну опору, піклуйтеся про свій фізичний комфорт.

7. Пийте теплий солодкий чай.

У перші дні перед Вами стоять складні, але доступні для виконання задачі – а саме, необхідність налагодити свій побут на новому місці – у Вашому тимчасовому домі, надати медичну допомогу членам Вашої родини (якщо це необхідно), вирішити ряд питань із документами, якщо вони є.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ми разом! Нам важливо, що з Вами відбувається! Ми готові допомогти!

Служба кризової психологічної допомоги

Кiлькiсть переглядiв: 1071